Bijelo Polje: Seminar posta, molitve i šutnje

post i pokora

Pred svetkovinu Duhova, od 21. do 25. svibnja, u Duhovnom centru „Biskup fra Paškal Buconjić“ u Bijelom Polju održan je još jedan seminar posta, molitve i šutnje. Voditeljice seminara bile su s. Ljilja Pehar i s. Marija Rotim. Tema i nit vodilja susreta bile su riječi psalmista: „Pošalji Duha svojega i obnovi lice zemlje“ (Ps 104).

U ozračju priprave za svetkovinu Duhova molili smo: „Pošalji, Gospodine, Duha Svetoga i obnovi naša srca i naše živote kako bismo živjeli u istini i jednostavnosti, svjesni da je život veliki Božji dar.“

Odmaknuti od svakodnevnih obveza, udisali smo svježinu prirode koja okružuje samostan sestara. Priroda slavi Boga, stoga je dobro boraviti u njezinoj tišini jer se upravo tu najlakše osluškuje glas vlastite nutrine. Tijelo i duša postupno ulaze u mir i pripremaju se za susret s Gospodinom. Dobro je zastati, promotriti svoj život i navike te se, u svjetlu Božje riječi, suočiti sa samim sobom. U tome nam pomažu molitva, post i šutnja.

Molitva pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, noćna bdijenja te zajednička molitva krunice u prirodi neprestano su nas pozivali na hvalu i zahvalnost Gospodinu. Otvarajući se Isusu Kristu, duša ulazi u duboki i osobni susret s Njim.

U svojim nagovorima s. Ljilja posebno je istaknula važnost čovjekova povratka prirodi. Kao što zazivamo Duha Svetoga i molimo da obnovi lice zemlje, ponajprije u duhovnom smislu, tako je naglasila kako je potrebna i obnova u konkretnosti svakodnevnoga života. Izgubili smo jednostavnost i skromnost koje su nekoć obilježavale život. Suočeni s izazovima suvremenoga svijeta, koji nam često nameće vlastite obrasce života i ponašanja, sve teže pronalazimo unutarnju ravnotežu. Osobito zabrinjava činjenica da mladi sve više trpe na tjelesnoj, psihičkoj i duhovnoj razini. Potrebno je vratiti se Gospodinu i odgovorno živjeti poslanje na koje smo pozvani.

Svoje iskustvo rada u prirodi s polaznicima seminara podijelila je i s. Dajana Dujmović. Govoreći o radu u vrtu, masliniku i okolišu samostana, s velikim je oduševljenjem posvjedočila kako za nju to nije tek obveza koju treba izvršiti, nego način slavljenja Stvoritelja. Sve što joj je povjereno promatra kao Božji dar koji treba njegovati i umnažati. Ljubav prema prirodi pretočila je u konkretan i vidljiv način života.

Tijekom blagovanja kruha i vode s. Ljilja nas je poticala na zahvalnost za darovanu hranu. Podsjećala nas je na put koji kruh prolazi od sjetve i žetve do našega stola te na trud mnogih ljudi uključenih u taj proces. Često toga nismo ni svjesni jer gotov proizvod uzimamo zdravo za gotovo. Upravo zato potrebno je iznova buditi zahvalnost prema Gospodinu za njegove obilne darove i milosti.

Posljednju večer seminara, uoči same svetkovine Duhova, proveli smo u zajedničkom molitvenom bdijenju pred Presvetim Oltarskim Sakramentom. Po uzoru na Blaženu Djevicu Mariju i apostole molili smo i zahvaljivali Gospodinu za velika djela koja čini u našim životima.

Seminar smo završili razmjenom iskustava. U ozračju zahvalnosti i duhovne radosti vratili smo se svojim domovima, osnaženi vjerom u snagu Duha Svetoga te spremni u ljubavi i služenju započinjati uvijek iznova.

s. Marija Rotim