Drugi vatikanski sabor veli: Ulaganje u odgoj novih naraštaja znači ulaganje u budućnost Crkve i nacije. Bez dobroga se odgoja novih naraštaja ne mogu stvarati ni dobri izgledi za budućnost mjesne Crkve i nacije. (…) Budućnost se čovječanstva nalazi u rukama onih, koji su sposobni budućim naraštajima prenijeti razloge života i nade. (Gaudium et Spes, 31)
Povijest djelovanja
Školstvo i odgojno djelovanje Školskih sestara franjevaka u Hercegovini počelo je u vrijeme Austro-Ugarske kada su u BiH postojale 54 katoličke škole. Nova je vlast pronalazila različite načine da onemogući rad tih škola i prisili njihove upravitelje da ih zatvore. Tako se broj vjerskih škola smanjivao, a nove su vrlo rijetko otvarane. Od katoličkih škola ostale su samo neke koje su pripadale pojedinim redovničkim družbama. U takvim je okolnostima 1913. godine otvorena pučka škola Školskih sestara franjevaka u Bijelome Polju. To je bila jedna od tri vjerske škole osnovane za vrijeme austro-ugarske vlasti u Hercegovini. Tada je u pučkim školama ženskih redovničkih ustanova uopće, pa i u školi Školskih sestara franjevaka u Bijelome Polju bio veći broj ženske djece.
Odgojno djelovanje Školskih sestara franjevaka u Hercegovini na području školstva najznačajnije je bilo između dva svjetska rata. Poslije II. svjetskog rata sestre su ostale ne samo bez svojih škola, nego i bez vlastite imovine. Zahtjevi i potreba vremena u takvoj poslijeratnoj situaciji preusmjerili su djelatnosti sestara. Dolaskom demokracije vjeronauk je postao dijelom nastavnog školskog programa pa sestre uz župske aktivnosti, sudjeluju i u školskom vjeronauku.
Danas
U državnim školama radi dvadesetak sestara. Većina njih su vjeroučiteljice a neke rade kao profesorice u školama i visokim učilištima.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA